Riigiinfo telefoni operaatorid võtavad ühendust inimestega, kelle ID-kaardi sertifikaadid tühistatakse

Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) peab lõpetama Selveris ID-kaartide, elamisloakaartide ja digitaalsete isikutunnistuste väljastamise ning tunnistab kehtetuks seal juba väljastatud kaartide sertifikaadid. Inimestele, keda see otsus puudutab, väljastatakse kiirkorras uued kaardid ja nendega võtavad isiklikult ühendust Häirekeskuse riigiifo telefoni operaatorid ja vabatahtlikud.

RIA esitas eile, 15. veebruaril ID-kaartide sertifitseerimise eest vastutavale SK ID Solutions AS-ile ettekirjutuse, millega kohustab ettevõtet peatama ID-kaartide sertifikaatide väljastamise Selverite infolettidest ja tunnistama kehtetuks Selveris juba välja antud kaartide sertifikaadid. Juba välja antud ID-kaartide sertifikaadid tunnistatakse kehtetuks reedel.

Seoses RIA ettekirjutusega peatab PPA tänasest, 16. veebruarist Selverite infolettides ID-kaartide, elamisloakaartide ja digitaalsete isikutunnistuste väljastamise ning Selveritesse dokumendi tellinud inimestele väljastatakse dokument alates homsest PPA teenindustest.

17. veebruarist alates on PPA teenindustes võimalik oma peatatud sertifikaatidega dokumendid välja vahetada ka kõigil neil, kellele juba on dokument väljastatud Selverist.

ID-kaartide väljastamist alustati kuue Selveri infoletis 27. jaanuaril. Eilseks on Selveritesse tellitud 1748 ID-kaarti, millest inimestele on kätte antud ligikaudu 1100. Samuti on Selverites välja antud 92 elamisloakaarti ja 16 digitaalset isikutunnistust. PPA teavitab sellest kõiki Selverisse dokumendi tellinud inimesi otse nii e-maili teel. Lisaks helistavad Häirekeskuse riigiinfo telefoni operaatorid ja vabatahtlikud kõigile inimestele.

  • PPA identiteedi ja staatuse büroo juht Margit Ratniku sõnul kehtib Selveris kätte saadud ID-kaart isikut tõendava dokumendina edasi ja seda saab kasutada nii reisimisel kui ka näiteks retseptiravimite ostmisel. Küll aga ei saa Selveritest kätte saadud dokumentidega alates reedest end autentida ega anda digiallkirja ehk mõjutatud on need inimesed, kes kasutavad ID-kaarti lugeris.
  • Politsei jõupingutus on praegu suunatud sellele, et kiiremas korras Selverist oma ID-kaardi, elamisloakaardi või digitaalse isikutunnistuse kätte saanud inimestele väljastada uus dokument. Seda tehakse tasuta ning lisaks tagastatakse dokumendi Selveris väljastamise eest makstud teenustasu.